polskie pieniądze i napis zus

Czym są mały i duży ZUS?

Każdy przedsiębiorca w Polsce jest zobowiązany do opłacania składek ZUS. Część może robić to w ramach tzw. małego ZUS, a część obowiązuje duży ZUS. Co oznaczają te terminy w praktyce? W niniejszym artykule wyjaśniamy podstawowe różnice między nimi oraz podpowiadamy, komu przysługują.

Mały ZUS a duży ZUS – co je różni?

Mały ZUS to system preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, który został stworzony z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Dzięki niemu, przez pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej, nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe składki na ubezpieczenia społeczne oraz zwolnienie z wpłat na Fundusz Pracy. Tym samym, mały ZUS daje możliwość zaoszczędzenia środków na początkowym etapie prowadzenia firmy. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne w przypadku małego ZUS-u płaci się na identycznym poziomie jak pozostali przedsiębiorcy.

Duży ZUS natomiast to standardowy system opłacania składek na ubezpieczenia społeczne obowiązujący w Polsce. Po upływie 24 miesięcy korzystania z małego ZUS-u przedsiębiorca musi przejść na duży ZUS. Oznacza to, że zaczyna płacić wyższe składki na ubezpieczenia społeczne oraz wpłacać środki na Fundusz Pracy.

Kto ma prawo do małego ZUS-u?

Jak wyjaśnia nasza księgowa z Gdańska, aby móc skorzystać z preferencyjnych składek małego ZUS-u, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim, jak wspomniano wyżej, powinien rozpoczynać swoją działalność. Ponadto nie może prowadzić działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania nowej działalności. Poza tym nie może świadczyć na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnym charakterze, co czynności, które wykonywał na etacie. Warto przy tym zaznaczyć, że mały ZUS jest dostępny tylko dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie dotyczy on spółek prawa handlowego ani wspólników spółek cywilnych.