system

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Od 2018 roku sprawozdania finansowe sporządza się elektronicznie. Wprowadzenie tego obowiązku wiąże się z koniecznością zastosowania nowych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z dokumentów w takiej formie. Jednym z nich jest czytnik e-sprawozdań. Czytnik e-sprawozdań to rodzaj aplikacji ułatwiającej wyświetlanie sprawozdań w czytelnej postaci z odpowiednio przedstawionymi tabelami, wykresami i plikami tekstowymi. Jak korzystać z tego narzędzia?

Podstawowe zasady obsługi czytnika e-sprawozdań

Czytników e-sprawozdań najczęściej używają biura rachunkowe, które prowadzą księgowość firmy. To m.in. z takich sprawdzonych narzędzi korzystamy w naszym biurze księgowym w Gdańsku. Niemniej ze względu na to, że ich obsługa nie jest wymagająca, poradzą sobie również z nimi sami przedsiębiorcy. Aby korzystać z tego narzędzia, trzeba pobrać specjalną aplikację (udostępnioną np. na stronie Ministerstwa Finansów). Najczęściej należy się do niej zalogować. Następnie wystarczy wgrać konkretny plik w  przeznaczonym do tego miejscu, a czytnik sam go przekonwertuje z formatu XML do PDF. W praktyce oznacza to, że czytnik e-sprawozdań przetworzy plik z trudnego do odczytania formatu w przejrzysty dokument tekstowy, z którego łatwo odczytać poszczególne dane.

Dlaczego czytnik e-sprawozdań się przydaje?

Stosowanie czytników e-sprawozdań ułatwia dostęp do dokumentów, przez co usprawnia codzienną pracę biurową. Umożliwia zapis sprawozdania finansowego w czytelnym formacie, który bez problemu można pobrać i przechowywać na komputerze. Warto przy tym pamiętać, że sprawozdania, które przedsiębiorcy mają obowiązek składać w formie pliku XML, są czytelne tylko dla specjalnych programów komputerowych, a nie człowieka. Ich konwersacja jest zatem sposobem na to, by móc je swobodnie analizować.