kobieta z dokumentami

Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

Każdy, kto legalnie zarabia w Polsce, jest zobowiązany do płacenia podatków. Mowa tu zarówno o osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach. W przypadku tych drugich wybór formy opodatkowania firmy to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przed lub tuż po rozpoczęciu nowej działalności. Wybierać można spośród czterech możliwości: skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Która z tych opcji będzie najlepsza?

Czym się kierować przy wyborze formy opodatkowania dla firmy?

Wybór formy opodatkowania firmy wcale nie jest tak oczywisty, jak mógłby się wydawać. Przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się rodzaj prowadzonej działalności oraz przewidywaną wysokość przychodów. Pewne ograniczenia w stosowaniu form podatkowych przewidział też sam ustawodawca, dlatego znaczenie przy wyborze ma znajomość obowiązujących przepisów. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, najlepiej zasięgnąć opinii księgowej. W Gdańsku pomoc w tym zakresie świadczymy w naszym biurze rachunkowym FAL-MAX.

Jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

Najwięcej przedsiębiorców decyduje się na wybór opodatkowania na zasadach ogólnych. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, których dochód w ciągu roku nie przekroczył 120 000 złotych. Dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór podatku liniowego. W tym przypadku wysokość stawki podatkowej jest stała i wynosi 19%. Stałą stawkę podatkową zapewnia też karta podatkowa. Jest ona jednak przeznaczona głównie dla rzemieślników. Różne stawki podatkowe zapewnia za to ryczałt. Wybór tej opcji jest zatem mocno uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności.