pliki dokumentów

JPK a zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się ze szczególnym okresem dla przedsiębiorcy, któremu można przypisać zarówno korzyści, jak i obowiązki. Wśród nich pojawia się także kwestia JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Czym dokładnie jest JPK? Kiedy trzeba go składać i jak wygląda ta kwestia przy zawieszeniu działalności? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Czym jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) stanowi zbiór informacji o transakcjach oraz dokumentach księgowych, które są przekazywane do organów podatkowych. JPK został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. Głównym celem jego wprowadzenia było ułatwienie procesu kontroli podatkowej oraz zwiększenie efektywności wykrywania nieprawidłowości w rozliczeniach. Jednolity Plik Kontrolny obejmuje różne rodzaje dokumentów i deklaracji. W zależności od rodzaju działalności oraz obrotów przedsiębiorcy JPK może być składany w różnych częstotliwościach – miesięcznie lub kwartalnie.

Czy przy zawieszeniu działalności trzeba składać JPK?

Zasadniczo, zawieszenie działalności gospodarczej oznacza, że przedsiębiorca nie prowadzi działalności przez określony czas, ale pozostaje zarejestrowany jako podmiot gospodarczy. To oznacza, że nie generuje przychodów ani nie ponosi kosztów związanych z prowadzeniem firmy w tym czasie. W związku z tym, w teorii nie powinien występować obowiązek składania JPK przez takiego przedsiębiorcę.

Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że zawieszenie działalności nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku rozliczenia podatkowego za okres przed zawieszeniem. Innymi słowy, jeśli przedsiębiorca miał obowiązek składania JPK przed zawieszeniem działalności, musi nadal zgłaszać informacje do organów podatkowych za ten okres. W przypadku zgłoszenia JPK za okres po zawieszeniu działalności, obowiązek ten nie istnieje, o ile przedsiębiorca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej ani nie generował żadnych przychodów.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadził działalność w sposób ciągły i wygenerował przychody oraz koszty w okresie zawieszenia, może być zobligowany do złożenia JPK również w tym czasie. Wówczas warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub np. naszym biurem księgowym z Gdańska, aby uzyskać informacje na temat obowiązków płatnika.