narada przyjaciółek

W jaki sposób wznowić działalność gospodarczą?

Zastanawiasz się, jak wznowić działalność gospodarczą? Nie wiesz, jak się do tego zabrać?  A może w ogóle nie wiedziałeś, że masz możliwość zawieszenia a potem wznowienia działalności? W tym artykule dowiesz się, jak wznowić działanie firmy w świetle obowiązujących przepisów. Jeśli Cię to interesuje, to czytaj dalej. Zapraszamy do lektury.

Czym jest wznowienie działalności gospodarczej?

Wznowienie działalności gospodarczej to ponowne otworzenie działalności po czasie zawieszenia. Zawieszenie powinno trwać od 30 dni. Może ono być na czas określony lub nieokreślony. Po tym okresie przedsiębiorca ma dwie drogi. Działalność powinna zostać wznowiona lub rozwiązana. W tym artykule dowiesz się, jak działalność gospodarczą poprowadzić tą pierwszą drogą. Jeśli masz pytania związane z tą procedurą to skontaktuj się z zaufanym biurem księgowym. W kolejnym akapicie poznasz proces wznowienia działalności gospodarczej krok po kroku.  Zostań na stronie, aby dowiedzieć się więcej.

Procedura wznowienia działalności gospodarczej

Kiedy można złożyć wniosek o wznowienie działalności?  Jest to możliwe w przed, po i w dniu wznowienia. Trzeba jednak pamiętać, że zależnie od daty wznowienia, taki obowiązek ubezpieczeniowy lub podatkowy powstanie. Jeśli nie jesteś pewien, do czego będziesz zobligowany po wznowieniu działalności, warto rozważyć kontakt z urzędem skarbowym lub ZUS. Przed wznowieniem działalności spółki cywilnej należy taki zamiar w pierwszej kolejności zgłosić w urzędzie statystycznym oraz skarbowym. Po tym można dokonać wznowienia. Pozostałe formy działalności gospodarczej można wznawiać bez obowiązku zgłaszania ich do wyżej wspomnianych urzędów. W jaki sposób można wznowić działalność gospodarczą? Otóż na trzy poniższe sposoby:

  • przez Internet – za pomocą portalu biznes.gov.pl,
  • pocztą – wniosek wyślij wraz z podpisem potwierdzonym notarialnie,
  • w urzędzie samorządu terytorialnego – wypełnij wniosek ze strony biznes.gov.pl lub uzupełnij formularz otrzymany od urzędnika.

Jeśli interesują Cię inne praktyczne porady związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to zapraszamy na nasz blog!